Co to jest rozdzielacz hydrauliczny?

Cięcia plazmowe i gazowe CNC 3D

Interesując się budową większości maszyn rolniczych, budowlanych i wykorzystywanych w przemyśle, spotkamy się z pewnością z układem hydraulicznym, który jest wykorzystywany w tego typu urządzeniach. Wówczas prędzej czy później natrafimy również na informację o rozdzielaczach hydraulicznych, a to będzie oznaczało, że również na ten temat powinniśmy poszerzyć swoją wiedzę, tak abyśmy mogli powiedzieć, jaka jest ich rola w całym tym systemie i w jaki sposób działają.

O tym trzeba wiedzieć

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że rozdzielacz hydrauliczny, to nic innego jak zawór, za pomocą którego możemy kierować ciecz do tego miejsca, w którym powinna się znaleźć, abyśmy mieli pewność, że cały układ hydrauliczny będzie działał dokładnie w taki sposób jak powinien. To właśnie za jego pomocą będziemy mogli nie tylko decydować o kierunku przepływu cieczy, ale również będziemy mogli w razie potrzeby odciążyć pompę, jeśli doszłoby do nagłego braku tej cieszy roboczej, która ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o działanie takiego układu. Warto więc poznać parę faktów na temat tych zaworów. Przede wszystkim warto wiedzieć, że mogą się one dzielić na suwakowe, gniazdkowe lub iskrobezpieczne.

Te różnice pochodzą od sposobu działania poszczególnych rozdzielaczy hydraulicznych i tego, w jaki sposób są zbudowane. W przypadku tych pierwszych całą pracę wykonuje odpowiedni suwak, sterowany elektrycznie lub mechanicznie. W drugim rozdzielaczu przepływ cieczy reguluje specjalna kulka połączona ze sprężynami. A iskrobezpieczne przeznaczone są wszędzie tam, gdzie istniej spore zagrożenie wystąpienia wybuchu, tak jak np. w kopalniach.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Jeżeli chcemy jeszcze bardziej zwiększyć swoją wiedzę na temat rozdzielaczy hydraulicznych, to warto wiedzieć, że mogą się one różnić między sobą również ze względu na rodzaj konstrukcji.

Przede wszystkim mamy rozdzielacze monoblokowe, a więc takie, które składają się z jednolitego bloku i blokowe. Co ważne, różnica w ich budowie sprawia, że te monoblokowe mogą wytrzymać dużo większy poziom ciśnienia. Mogą się one różnić sposobem sterowania, a więc będziemy mieli jedno-, dwu- i trrzysekcyjne rozdzielacze hydrauliczne. A dodatkowo możemy tutaj również zastosować rozróżnienie na takie, które będą sterowane ręcznie i takie, które będą sterowane elektrycznie. Warto poznać działanie takich rozdzielaczy hydraulicznych, bo naprawdę często są one stosowane w różnego rodzaju maszynach. Zwłaszcza tych wykorzystywanych w rolnictwie czy przemyśle.

Chociażby dobrze wszystkim znane wózki widłowe, nie mogłyby pracować, gdyby nie posiadały takiego rozdzielacza hydraulicznego.