Czy Niedzielny Zakaz Handlu jest dla wszystkich?

Nie ma żadnych wątpliwości, że niedzielny zakaz handlu wywołał sporo kontrowersji. Dla wielu osób jest to wreszcie okazja, by móc odpocząć zamiast pracować w niedzielę. Te z założenia powinno się spędzać z rodziną czy przyjaciółmi, choć bardzo często spędza się czas na przykład w centrum handlowym, co dla wielu jest po prostu rozrywką. Z drugiej strony, zakaz handlu w niedzielę może oznaczać straty w handlu oraz spadek zatrudnienia. Nic więc dziwnego, że jest to tak kontrowersyjna kwestia. Ustawa przyjęta w 2018 roku stopniowo wprowadza jednak zakaz handlu w niedzielę – w 2019 roku zakupy zrobimy tylko w ostatnią niedzielę miesiąca, a od 2020 roku zakazem zostaną objęte już wszystkie niedziele (z wyłączeniem dni świątecznych). Takie rozwiązanie ma swoich zagorzałych przeciwników, ale też zwolenników. Wprowadzenie ustawy miało też swoje skutki dla innych dziedzin, bo przez spadek frekwencji w centrach handlowych znacząco rozwinął się handel internetowy i coraz większą uwagę zaczęto przykładać do stron sklepów internetowych. Bardzo często pojawiają się jednak różne pytania związane z samym zakazem.

Czy ustawa o zakazie handlu w niedzielę obejmuje wszystkich pracowników? Jak się okazuje, dotyczy ona tylko tych, którzy związani są w sposób bezpośredni z kupnem i sprzedażą. Chodzi więc tutaj o pracowników, którzy przyjmują i przetwarzają zamówienia, wystawiają i pakują towar lub zajmują się organizacją handlu, czyli zarządzają na przykład kasą fiskalną.

Które sklepy mogą być otwarte w niedziele?

Zgodnie z ustawą, nie wszystkie sklepy muszą być w niedzielę zamknięte – nie są one objęte zakazem handlu. Dotyczy to więc takich punktów sprzedażowych jak między innymi piekarnie, kwiaciarnie, urzędy pocztowe czy stacje benzynowe. Otwarte w niedziele są także sklepy na dworcach czy lotniskach. Warto pamiętać, że zakaz nie obejmuje sklepów internetowych – dziś dla wielu osób jest to preferowany sposób robienia zakupów, także spożywczych, gdyż nie trzeba wychodzić z domu i zakupy można zrobić z kanapy. Dodatkowo, w niedziele mogą pracować również te sklepy, w których właściciel (bądź członek lub członkowie jego rodziny) będą stać bezpośrednio za ladą. To oznacza, że wiele sklepów osiedlowych jest w niedzielę otwartych i mamy tam szansę zrobić zakupy – z reguły zmieniają się tylko godziny pracy sklepu, dlatego warto na to zwrócić uwagę, aby być przygotowanym do wyjścia z domu w odpowiednim czasie. Szukając otwartych w niedzielę sklepów można skorzystać z internetowych wyszukiwarek, które podpowiedzą nam, gdzie możemy zrobić zakupy.