Jak zadbać o wrażliwą cerę i na które kosmetyki postawić?

Wrażliwa i delikatna cera to problem, który dotyczy wielu osób. Powszechnie wiadomo, że dbanie o taką właśnie wrażliwą cerę jest bardzo trudnym zadaniem i aby osiągnąć zadowalające efekty potrzeba jest sporej pracy. Wszystko po to, aby nie czuć podrażnionej skóry. Jak się bowiem okazuje, skóra wrażliwa jest znacznie gorzej chroniona i znacznie mocniej reaguje na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne.

A to powoduje, że dodatkowo się ją osłabia. Łatwo więc wywnioskować, że skóra wrażliwa jest po prostu znacznie słabszą barierą ochronną niż na przykład skóra normalna czy tłusta. W związku z tym osoby z taką właśnie skórą co zdecydowanie bardziej narażone na między innymi podrażnienia czy też różne reakcje alergiczne. Jakby tego było mało, problem skóry wrażliwej narasta w momencie, kiedy jesteśmy narażeni na przykład na:

  • duży stres,
  • przebywanie w pomieszczeniach o złych warunkach,
  • kontakt ze zwierzętami,
  • liczne alergeny.

Nic więc dziwnego, że skóra wrażliwa wymaga dość specjalnej pielęgnacji, a niekiedy nawet niezbędne jest wprowadzenie zmian w stylu życia. W jaki sposób pielęgnować więc cerę delikatną? Najważniejsze jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, często rano i wieczorem, jak również w ciągu dnia – kosmetyki te charakteryzują się przede wszystkim tym, że są bardziej tłuste, a co za tym idzie stanowią swego rodzaju dodatkową warstwę ochronną. Zdaniem ekspertów, dobrym pomysłem jest więc stosowanie kosmetyków przeznaczonych właśnie do skóry wrażliwej albo nawet dla dzieci. Niemowlęta też mają bowiem bardzo delikatną i wrażliwą cerę, dlatego stosowanie takich kosmetyków jest wskazane.

Warto przy tym wszystkim pamiętać, że niezbyt dobrym rozwiązaniem może być stosowanie preparatów o mocnych zapachach, gdyż w ten sposób możemy jeszcze tylko dodatkowo podrażnić skórę. W kosmetykach powinny za to znajdować się takie składniki jak gliceryna, kwas linoleinowy czy różnego rodzaju witaminy – wszystko po to, aby natłuszczać, nawilżyć, zregenerować i wzmocnić skórę, jak również ochronić ją przed działaniem różnych szkodliwych czynników zewnętrznych.

W jaki sposób pielęgnować wrażliwą cerę?

O właściwej pielęgnacji należy oczywiście pamiętać rano, wieczorem i czasami także w trakcie dnia. Pielęgnacja powinna obejmować między innymi korzystanie z żelów i toników oraz kremów.

Wskazane jest także przynajmniej raz w tygodniu zastosować peeling oraz maseczkę, która zapewni duże i mocne nawilżenie. Raz w tygodniu powinniśmy też nakładać na całe ciało odpowiedni balsam lub krem nawilżający. Osobom z wrażliwą skórą doradza się także branie krótkich i szybkich pryszniców, nawet po każdym nieco większym wysiłku. W okresie letnim wskazane jest natomiast wziąć nawet kilka takich szybkich pryszniców w ciągu jednego dnia, nie zapominając przy tym o stosowaniu odpowiednich preparatów po każdej takiej kąpieli.

Mogą być to różne kremy nawilżające czy też olejki. Dodatkowo, latem bardzo ważne jest chronić swoją skórę przed promieniami słonecznymi – zaleca się więc stosowanie kremów przeciwsłonecznych z filtrem. W ten sposób powinniśmy zminimalizować szkodliwe działanie promieni słonecznych.