Jarocin Festival

Wszystko o infoliniach

Pierwsze edycje festiwalu w Jarocinie w rozpoczęły się w latach 70. I odbywały się pod nazwą „Ogólnopolski przegląd Muzyki Młodej Generacji”.

W roku 1983 impreza przemianowała się na „Festiwal Muzyków Rockowych” i stała się wylęgarnią młodych talentów, na jej scenach debiutowali między innymi Siekiera, Hey, T.Love, KAT, Dżem, TSA.

Na festiwalu królowały takie gatunki jak punk, rock, heavy metal i reggae. Przez lata była to swoista odskocznia od szarej rzeczywistości PRL-u, na której młodzież z różnych subkultur mogła przez kilka dni cieszyć się pozornie nieskrępowaną niczym wolnością, pozornie, ponieważ cenzura oczywiście panowała nad wydarzeniami w Jarocinie, i na przykład zespół Dezerter przestał być zapraszany ze względu na zbyt radykalny przekaz.

Festiwal trwał nieprzerwanie przez 25 lat, do 1995 roku, w następnych latach następowały kolejne próby wznowienia imprezy w różnych formułach, jednak udało się to dopiero w 2005 roku. Od tego czasu format imprezy ciągle się rozwija, został dopasowany do oczekiwań współczesnego widza i poszerzony o zagranicznych wykonawców.