Maszyny ogrodnicze – dla kogo są koniecznością

Własny ogród, uprawianie roślin, kąt do odpoczynku to marzenie chyba każdego człowieka. W biegu dzisiejszego świata, nagonki na pracę, zdobywanie doświadczeń trzeba mieć miejsce w którym w spokoju można odpocząć i napić się kawy. Ogrody stają się formą wypoczynku – ostatnio bardzo mocno spopularyzowanej. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że istnieje potrzeba, ale zostały wygenerowane nowe trendy. Obecnie ogrody to nie trawiaste pola terenu z rozkładanymi krzesłami. Dziś można nazwać to sztuką. Istnieje bardzo wiele rodzajów aranżacji ogrodowych, roślin, stylów. Nie mniej jednak w zgodzie są ci, którzy taki ogród posiadają – bez dbania o niego, nie można być zadowolonym. I choćby chodziło o samo regularne ścinanie trawy – to zawsze coś. Kiedyś pielęgnacja ogrodu wiązała się ze żmudną pracą wysadzania roślin, warzyw, owoców, codziennego podlewania. Dziś jest podobnie, choć czynności te zostają wspomagane różnymi typami maszyn ogrodniczych. Dla wielu są one zdecydowaną koniecznością, zwłaszcza dla tych, których ogród ma znaczną powierzchnie.

Dla innych – wygoda i zabawka technologiczna. Niezależnie od faktów, warto zastanowić się jakie maszyny ogrodnicze są obecnie dostępne na rynku:

  • Kosiarka, czyli najbardziej znana pomoc w rozgarnięciu niesfornego trawnika. Niegdyś zastąpiona kosą i pracą ręczną. Dziś – skomplikowana maszyna, której podział jest następujący. Kosiarka elektryczna to najbardziej znana forma tego sprzętu. Charakteryzuje się zasilaniem kablowym lub akumulatorowym. Pierwsze jest dość nie wygodne, ze względu na plączący się kabel wśród roślin i ryzyko zniszczenia sadzonek w ogrodzie. Drugie z kolei jest już bardziej przyjazne pracom, a obecnie można już kupić urządzenia hybrydowe. Kosiarki mogą być także urządzeniami spalinowymi, lecz te szczególnie nadają się do bardzo zagęszczonych, trudnych do pielęgnacji traw. Ze względu na sposób koszenia wyróżnia się: traktorki, kosiarki ręczne oraz podkaszarki. Pierwsze to rozwiązanie idealnie nadające się do dużych terenów, drugie z kolei zadowolą właścicieli mniejszych posesji, a ostatnie – pozwolą na pielęgnację trudno dostępnych miejsc;
  • Dmuchawa do liści to kolejna maszyna ogrodowa, która służy z kolei na większych powierzchniach, a jej głównym zadaniem jest eliminacja niechcianych liście (zdmuchiwanie ich w dane miejsce);
  • Inne maszyny: nożyce elektryczne (do sprawnego przycinania żywopłotów), glebogryzarka (przekopująca teren, umożliwia spulchnianie gleby), a także: odśnieżarka, czy pług.

.