Mieszkanie hipoteczne

www.synoradzki.com.pl

Oprócz mieszkania spółdzielczego własnościowego możemy spotkać się z jeszcze jedną własnością, a mianowicie mieszkaniem hipotecznym. Taka propozycja, choć nie różni się znacznie od poprzedniej zdaje się być najbardziej korzystną oraz opłacalną opcją. Przede wszystkim do zakupionego mieszkania nowy właściciel posiada pewne prawo własności, co potwierdza ustanowiony po zakupie wpis do księgi wieczystej.

To właśnie w przypadku mieszkania hipotecznego owa księga odgrywa zasadniczą rolę. Każdy, kto ma zamiar dokonać zakupy mieszkania hipotecznego powinien pamiętać o wcześniejszym zweryfikowaniu księgi wieczystej. Po uzyskaniu od aktualnego właściciela, czy też agenta nieruchomości numeru danej księgi jesteśmy wstanie otrzymać z niej wypis, w którym zwracamy szczególną uwagę na zapis mówiący o właścicielu oraz opis nieruchomości.

Jednak najważniejszym zdaje się być dział III oraz IV, bowiem to właśnie tutaj zostają odnotowane wszystkie prawne decyzje, ograniczenia, czy hipoteki. Jeżeli są puste nie ma powodów do obaw. Jednak dla własnego bezpieczeństwa jeszcze przed podpisaniem umowy zakupu, warto ponownie zajrzeć do księgi wieczystej w sądzie, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości, które by mogły nas obciążyć.

Bowiem jeszcze przed sprzedażą obecny właściciel może mieć pewne kłopoty, które mogą skutkować finansowym obciążeniem mieszkania. Dlatego też nigdy nie kupujmy kota w worku, tylko wszystko skrupulatnie sprawdzajmy, nawet wtedy, gdy zleciliśmy wykonanie zadania zakupu pracownikowi biura nieruchomości.