O czym rozmawiać z właścicielem mieszkania?

Oględziny mieszkania, którego zakup się rozważa, to doskonała okazja, by porozmawiać z właścicielem. Dzięki rozmowie można od razu wyrobić sobie o nim zdanie, sprawdzić, czy zachowuje się naturalnie i odpowiada szczerze na zadawane pytania, a z drugiej strony dowiedzieć się o lokalu więcej, niż zostało podane w ogłoszeniu.

Kluczową kwestią są sąsiedzi. Warto podpytać właściciela, w jakim są wieku, czy wynajmują mieszkania czy raczej wszyscy są właścicielami lokali.

Jeśli ktoś ceni sobie ciszę i spokój, być może wcale nie będzie chciał się decydować na lokum w bloku, gdzie za ścianą będzie miał studentów, którzy są tylko najemcami. Jeśli sprzedający zastrzegał w ogłoszeniu, że odstępuje mieszkanie wraz z wyposażeniem, warto upewnić się, co zamierza zostawić.

Tutaj również przyda się trzeźwa kalkulacja – niekiedy cena mieszkania bez mebli, bardzo prawdopodobnie mocno zużytych, okaże się niższa, a przyszły właściciel będzie mógł zaoszczędzone pieniądze zainwestować w całkowicie nowe sprzęty. Można też uzyskać informację o segregowaniu śmieci, miejscu, przeznaczonym na ich wyrzucanie oraz dostępie do zbiorowej suszarni.