Rolety rzymskie

https://frentekuchnie.pl/dla-klienta/projekty-kuchni/

Jeśli komuś szczególnie zależy na elegancji i estetycznym wyglądzie okna, a równocześnie preferowane są tradycyjne rozwiązania dekoracyjne, idealnym wyborem wydaje się być roleta rzymska. Należy ona do bardziej dyskretnych sposobów na zasłonięcie okien, a przy tym wpisuje się idealnie w koncepcję wystroju wnętrza.

Cechą rolet rzymskich jest użycie materiałów o różnorodnych fakturach i bogatych zdobieniach. O ile rolety klasyczne i mini sprowadzają się do tkanin w jednolitych barwach, zwykle pod kolor ścian, to w rzymskim wariancie stylizacje są znacznie bardziej atrakcyjne.

Przede wszystkim możemy cieszyć oko wzorami kwiatowymi, pejzażami czy figurami geometrycznymi. Wszystko to w różnych układach, podporządkowane rozmaitym schematom.

Tym, co dodatkowo wyróżnia rolety rzymskie spośród innych rozwiązań w tej kategorii, jest sposób wykończenia tkaniny. Wzornictwo to jedno, ale w większości modeli rzymskich rolet (przynajmniej tych najbardziej klasycznych) dolna część materiału kryjącego posiada charakterystyczne falowanie.

Nawiązuje ono do zadaszeń typowo rzymskich knajpek oraz restauracji, które znajdują się nad wejściem do lokalu. Dzięki temu możemy przenieść odrobinę południowego klimatu i włoskiej estetyki do własnego domu.

Zazwyczaj do wyrobu zasłon w roletach rzymskich używa się lnu, który jest wytrzymały i zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Przesuwanie rolety rzymskiej odbywa się z reguły za pomocą prostego mechanizmu sznurkowego.

W standardzie sznurek znajduje się po prawej stronie rolety, choć nie jest to normą. Jego położenie można zmieniać w zależności od potrzeb klienta.