System kasetowy

https://dekorstal.eu/

Czasami klient szuka rozwiązania specyficznego i bardziej zaawansowanego, które spełni jego oczekiwania wykraczające poza samo zasłonięcie okien. Przykładem produktu, który jest adresowany do ambitnego konsumenta są rolety w systemie kasetowym. Ich montaż oraz sposób działania nieco różni się od tego, co opisywaliśmy do tej pory. Otóż w przypadku systemu kasetowego daje się całkowicie odizolować pomieszczenie od światła zewnętrznego.

Znaczenie ma tu oczywiście gęstość użytego materiału, ale są dostępne takie warianty, w których uda się uzyskać maksymalne przyciemnienie. Po takie produkty sięgają również osoby, którym szczególnie zależy na maksymalnej integracji okien i rolet w jedną, zwartą bryłę. Na czym dokładnie polega działanie kaset? Otóż główny mechanizm rolety odpowiedzialny za jej przesuwanie w górę i w dół znajduje się w specjalnej kasecie osadzonej nad oknem lub na samej futrynie. Pociągając za uchwyt opuszczamy roletę w dół, jednakże nie porusza się ona swobodnie, lecz opiera się na specjalnych prowadnicach ulokowanych po bokach okna.

Są one zamontowane „na sztywno”, przez co materiał zasłaniający okiennicę przylega ściśle do futryny nie wpuszczając do wnętrza światła. Poza tym przy otwieraniu okna elementy rolety nie opadają i nie haczą na przykład o kwiaty na parapecie. Modele oparte o mechanizm kasetowy są nieco droższe, bo oferują klientom dodatkowe funkcje. Ich montaż jest technicznie podobny jak przy roletach klasycznych, jednakże trzeba uwzględnić konieczność instalacji bocznych prowadnic oraz osłon dla nich.