Umowa przedwstępna

www.klinika-orka.pl

Wiele osób, które już znajdą wymarzone mieszkanie twierdzi, że to już koniec, że nareszcie mogą zacząć pakowanie i przeprowadzkę. Jednak okazuje się, że sprawa nie jest jeszcze zakończona, bowiem przed nowym właścicielem stoi jeszcze parę ważnych zadań, o których należy pamiętać. Przede wszystkim, aby mieszkanie znalazło się w posiadaniu nowej upoważnionej do tego osoby musimy podpisać umowę.

Tu właśnie zaczynają się przysłowiowe schody, ponieważ nie do końca zdajemy sobie sprawę, czego możemy się spodziewać, ale także jakie mamy prawa. Dlatego też możemy spotkać się z kilkoma wersjami umów, które podpisujemy w odpowiednim dla nich czasie. Pierwszą umowę jaką możemy podpisać jest umowa przedwstępna, jak sama nazwa wskazuje mamy z nią doczynienia przed spisaniem umowy zakupu.

Jak wiadomo każda umowa jest jedynym zabezpieczeniem zarówno dla kupującego, ale także dla sprzedającego. Dlatego też nie może zabraknąć w niej żadnych paragrafów, które są istotne dla obydwu stron. W umowie przedwstępnej powinny zatem znaleźć się wszystkie informacje na temat nieruchomości jej rodzaj, opis, ale przede wszystkim numer księgi wieczystej.

Poza tym umowa przedwstępna daje nam gwarancje zakupu mieszkania w późniejszym czasie, dlatego też musimy określić dokładną datę podpisania umowy właściwej lub przynajmniej jakiś przybliżony czas. Wszelkie ustalenia, co do ceny oraz inne istotne kwestie powinny również znaleźć się w treści takiego dokumentu. Dzięki temu unikniemy wszelkich roszczeń wynikających z niedopełnienia umowy.